Digital Access

Digital Access
Access theherald-news.com from all your digital devices and receive breaking news and updates from around the area.

Home Delivery

Home Delivery
Local news, sports, business, classified and more! News you can use every day.

Text Alerts

Text Alerts
Choose your news! Select the text alerts you want to receive: breaking news, weather, and more.

Email Newsletters

Email Newsletters
Have our latest news, sports and obituaries emailed directly to you Monday through Friday so you can keep up with what's happening in the area.
Local Sports

Area Schedule

FRIDAY

Boys Basketball

Bollingbrook vs. Cedar Falls in Slyhuis Showcase at Cedar Falls, Iowa, 8 p.m.

Iroquois West at Gardner-South Wilmington, 7 p.m.

Joliet Catholic at Niles Notre Dame, 7 p.m.

Joliet Central at Romeoville, 6:30 p.m.

Joliet West at Plainfield North, 6:30 p.m.

Lincoln-Way Central at Bradley-Bourbonnais, 7 p.m.

Lincoln-Way East at Homewood-Flossmoor, 7 p.m.

Lisle at Reed-Custer, 7 p.m.

Plainfield Central at Oswego, 6:30 p.m.

Plainfield East at Oswego East,
6:30 p.m.

Plainfield South at Minooka, 6:30 p.m.

Providence at St. Joseph, 7 p.m.

Sandwich at Coal City, 6:45 p.m.

Seneca at Midland, 7:30 p.m.

Wilmington at Herscher, 7 p.m.

Girls Basketball

Oswego at Plainfield Central, 6:30 p.m.

Oswego East at Plainfield East,
6:30 p.m.

Romeoville at Joliet Central, 6:30 p.m.

Wrestling

Andrew at Lincoln-Way Central, 5 p.m.

Aurora Christian at Coal City, 5:30 p.m.

Lincoln-Way West at Bradley-Bourbonnais, 5 p.m.

Oak Forest, Reavis at Lemont, 5 p.m.

Oswego at Joliet West, 5 p.m.

Peotone at Plano Classic, 5:30 p.m.

Joliet Central at Pontiac Tournament, 5 p.m.

Lockport at Walsh Jesuit, Ohio Ironman, 4 p.m.

SATURDAY

Boys Basketball

Bolingbrook vs. Madison East, Wis. in Slyhuis Showcase at Cedar Falls, Iowa, 4:30 p.m.

Herscher at Dwight, 7 p.m.

Lemont in Team Rose Foundation Shootout at Providence St. Mel, 3 p.m.

Minooka at Joliet Catholic, 7 p.m.

Morris vs. Seneca at United Center, 2 p.m.

Girls Basketball

Dwight vs. Clifton Central in Iroquois West Tournament at Gilman, 9 a.m.

Gardner-South Wilmington vs. Iroquois West in Iroquois

West Tournament at Onarga, 9 a.m.

Glenbard East at Plainfield South, 5 p.m.

Joliet Catholic at Marian Catholic Tournament, TBD

Joliet West, Lockport, Romeoville at Oak Lawn Tournament, TBD

Morris at LaSalle-Peru, 7 p.m.

Wrestling

Bolingbrook at Hoffman Estates Invite, 9 a.m.

Coal City, Joliet West, Lincoln-Way Wes at DG South Invite, 9 a.m.

Geneva, Glenbard South, Simeon at Plainfield Central, 9 a.m.

Joliet Catholic at Prospect Invite, 9 a.m.

Joliet Central at Pontiac Tournament, 9 a.m.

Lemont at Wheeling quad, 9 a.m.

Lincoln-Way Central, Plainfield East at Batavia quad, 9 a.m.

Lincoln-Way East at Minooka duals, 9 a.m.

Lockport at Walsh Jesuit, Ohio Ironman, 8 a.m.

Morris at Buffalo Grove Invite, 9 a.m.

Peotone at Plano Classic, 9:30 a.m.

Seneca at Riverdale Invite, 9 a.m.

Wilmington at Hope Academy,
9:30 a.m.

Boys Swimming

Fenton, Joliet Township at Plainfield East, 1 p.m.

Lockport at West Chicago Relays,
10 a.m.

Boys Bowling

Bolingbrook, Joliet West, Lemont, Lincoln-Way Central,

Lincoln-Way East, Lincoln-Way West, Lockport, Minooka,

Plainfield Central, Plainfield South, Providence, Romeoville in Carl Sandburg Invitational at Orland Bowl, 8 a.m.

Joliet Central, Lincoln-Way Central, Plainfield East at Tinley Park Invite, 8 a.m.

Plainfield North at LaSalle-Peru Invitational, 8 p.m.

Girls Bowling

Bolingbrook, Romeoville at Streamwood Invitational, 9 a.m.

Joliet Central, Joliet West, Lemont, Lincoln-Way Central, Lincoln-Way West, Lockport, Minooka, Morris, Plainfield Central, Plainfield East, Plainfield South in Plainfield North Strikefest Invite at Town & Country Lanes, 9 a.m.

Lincoln-Way East at Oak Lawn Tournament, 8 a.m.

Men’s Basketball

Olivet Nazarene at St. Francis, 3 p.m.

Women’s Basketball

Central State at Lewis, 1 p.m.

Olivet Nazarene at St. Francis, 1 p.m.

Loading more