Digital Access

Digital Access
Access theherald-news.com and all Shaw Media Illinois content from all your digital devices and receive breaking news and updates from around the area.

Home Delivery

Home Delivery
Local news, sports, business, classified and more! News you can use every day.

Text Alerts

Text Alerts
Choose your news! Select the text alerts you want to receive: breaking news, weather, and more.

Email Newsletters

Email Newsletters
Have our latest news, sports and obituaries emailed directly to you Monday through Friday so you can keep up with what's happening in the area.
People

District 202 in Plainfield presented annual CAPE awards

PLAINFIELD – District 202's CAPE parent group recognized outstanding parents, community members, teachers and staff members for their dedication to students, their schools and community at the 40th annual CAPE awards night on March 24 at Plainfield High School – Central Campus.

The group presented its "Lifetime Member Award" to PHSCC secretary Pauline Herbst. She has worked for District 202 for 19 years as both secretary to the assistant principal and to the principal at PHSCC.

Herbst is renowned for her work every year with the Community Homecoming Parade and to coordinate the PHSCC graduation ceremony.

She was also very active with the school's parent organization when her children were in school and remains active with the group even now. Herbst also works with St. Mary Immaculate Parish, among other volunteer services.

CAPE presented its 2016 CAPE Award to PHSCC Principal Bob Smith.

Smith has worked in District 202 for 21 years, starting as a dean at Plainfield High School in 1995. He was named assistant principal in 1999 and then principal in 2008. Smith is retiring in June 2016.

He is also active with the Will County Farm Bureau and is a true farming advocate, having taught agriculture in Minooka. Smith has also coached wrestling.

These staff and community members were recognized for their service at the CAPE ceremony:

Red House Individual Awards

Bonnie McBeth Learning Center:

• Katie Arbogast – Teacher of the Year

• Jodi Oliver – Support Staffer of the Year

• Nicole Urban – Volunteer of the Year

Eagle Pointe Elementary School:

• Scott Samek – Teacher of the Year

• Kim Anderson – Support Staffer of the Year

• Donna Williams – Volunteer of the Year

Freedom Elementary School:

• Kristina Uzzo – Teacher of the Year

• Shirley Morris – Support Staffer of the Year

• Denise Stephen – Volunteer of the Year

Lincoln Elementary School:

• Judy Olson – Teacher of the Year

• Cathy Husted – Support Staffer of the Year

• Matt Mellen – Volunteer of the Year

Walker's Grove Elementary School:

• Meaghan Weber – Teacher of the Year

• Sandi Ferdon – Support Staffer of the Year

• Jenny Bowen – Volunteer of the Year

Heritage Grove Middle School:

• Faith Whitfield – Teacher of the Year

• Angie Person – Support Staffer of the Year

• Maria Koziel – Volunteer of the Year

Ira Jones Middle School:

• Karen Blair – Teacher of the Year.

• Loretta Ryan – Support Staffer of the Year

• Elaine Clark – Volunteer of the Year

Plainfield North High School:

• Jason Hawkins – Teacher of the Year

• Leslie Goodson – Support Staffer of the Year

• Monica Muller – Volunteer of the Year

Orange House Individual Awards

Creekside Elementary School:

• Denise Malek – Teacher of the Year

• Dana Healy – Support Staffer of the Year

• Julia Henderson – Volunteer of the Year

Eichelberger Elementary School:

• Tim Wilke – Teacher of the Year

• Anne Savickas – Support Staffer of the Year

• Megan Ray – Volunteer of the Year

Lakewood Falls Elementary School:

• Devon Eich – Teacher of the Year

• Kristen Giemzik – Support Staffer of the Year

• Susan Pamon – Volunteer of the Year

Liberty Elementary School:

• Megan Pullos – Teacher of the Year

• Sonia Irmune – Support Staffer of the Year

• Jacki Bliss – Volunteer of the Year

John F. Kennedy Middle School:

• Lisa Dunn – Support Staffer of the Year

• Kristin Stratton – Co-Teacher of the Year

• Sosena Zewidie – Special Award/Student

Plainfield East High School:

• Lisa Simon – Teacher of the Year

• Mary Kerzich – Support Staffer of the Year

• Walter Grba – Volunteer of the Year

Blue House Individual Awards

• Charles Reed Elementary School:

• Danielle Smith – Teacher of the Year

• Sherry Unholz – Support Staffer of the Year

• Lydia Alfaro – Volunteer of the Year

Meadow View Elementary School:

• Christine Baumruck – Teacher of the Year

• Sherri Gunderson – Support Staffer of the Year

• Ann Lambert – Volunteer of the Year

Ridge Elementary School:

• Ann Smelser – Teacher of the Year

• Lisa Burrows – Support Staffer of the Year

• Maggie DePrey – Volunteer of the Year

Thomas Jefferson Elementary School:

• Jill Ballas – Teacher of the Year

• Bob Reichenbach – Support Staffer of the Year

• Melinda Kuzmicki – Volunteer of the Year

Wesmere Elementary School:

• Jacob Weisbrodt – Teacher of the Year

• Christine Kotarba – Support Staffer of the Year

• Erin Beu – Volunteer of the Year

Aux Sable Middle School:

• Karen Bedore – Teacher of the Year

• Maria Imburgia – Support Staffer of the Year

• Anne O'Leary – Volunteer of the Year

Drauden Point Middle School:

• Rebecca Vant – Teacher of the Year

• Lynn Confiliano – Support Staffer of the Year

• Jennifer Haukohl – Volunteer of the Year

Plainfield South High School:

• Hannah Christie – Teacher of the Year

• Barb Kowalski – Support Staffer of the Year

• Tom Mulcahy – Volunteer of the Year

Green House Individual Awards

Central Elementary School:

• Melissa Green – Teacher of the Year

• Mary Corban – Support Staffer of the Year

• Krista Laskowski – Volunteer of the Year

Crystal Lawns Elementary School:

• Dawn Alexander – Teacher of the Year

• Jackie Antos – Support Staffer of the Year

• Andrea Wrona – Volunteer of the Year

Grand Prairie Elementary School:

• Samantha Lauwers – Teacher of the Year

• Patti Schwab – Support Staffer of the Year

• Melissa Cavenaile – Volunteer of the Year

River View Elementary School:

• Tasha Nowak – Teacher of the Year

• Amy Jaracz – Support Staffer of the Year

• Kristie Hanna – Volunteer of the Year

Plainfield Academy:

• Deb Thorne – Teacher of the Year

• Melissa George – Support Staffer of the Year

• Paulette Hanton-Brooks – Volunteer of the Year

Indian Trail Middle School:

• Joy Seput – Teacher of the Year

• Kim Kazmirzak – Volunteer of the Year

• Rebecca Brannock – Special "Friend of Education" Award

Timber Ridge Middle School:

• Yolanda Pulido – Teacher of the Year

• Angela Townsend – Support Staffer of the Year

Plainfield High School – Central Campus:

• Debbie Pohlman – Teacher of the Year

• Linda Hart – Support Staffer of the Year

• Jeff Reach – Volunteer of the Year

Loading more